Co je funkce odpovědného zástupce?
Proč odpovědný zástupce?
V případě, kdy podnikatel sám nesplňuje všechny zvláštní požadavky pro provozování živnosti, umožňuje mu živnostenský zákon provozovat živnost prostřednictvím odpovědného zástupce. Právnická osoba sama o sobě pochopitelně nemůže splňovat tyto požadavky a proto i ona musí mít pro každou živnost ustanovena svého odpovědného zástupce. Zákon umožňuje ustanovit odpovědného zástupce i v případech, kdy sám podnikatel splňuje všechny požadavky pro provozování živnosti, ale není to v praxi příliš obvyklý případ.
Kdo je vlastně odpovědný zástupce?
Odpovědný zástupce je fyzická osoba ustanovená podnikatelem, která odpovídá za řádný provoz živnosti a za dodržování živnostenskoprávních předpisů (podrobněji viz níže).
Odpovědný zástupce musí pochopitelně se svým ustanovením do funkce souhlasit a musí být i ve smluvním vztahu k podnikateli (původně byl vyžadován pracovněprávní vztah, nyní však postačuje obecný vztah smluvní). Živnostenský zákon dále říká, že odpovědný zástupce se musí zúčastňovat provozování živnosti v potřebném rozsahu. Potřebný rozsah nelze bohužel obecně dost dobře charakterizovat a jeho míra je na posouzení jednotlivých případů podnikatelem a poté i živnostenskými úřady v rámci jejich kontrolní činnosti.
Funkci odpovědného zástupce může fyzická osoba vykonávat nejvýše pro dva podnikatele.
Kdo musí ustanovit odpovědného zástupce?
(A) Jak už bylo řečeno výše, fyzická osoba - podnikatel obvykle ustanovuje funkci odpovědného zástupce v případě, kdy sama nesplňuje zvláštní podmínky pro provozování živnosti (např. odborná způsobilost).
(B) Každá právnická osoba je povinna si určit odpovědného zástupce pro jednotlivé živnosti. Živnostenský zákon stanovuje povinnost ustanovit primárně do funkce odpovědného zástupce člena statutárního orgánu, nebo statutární orgán (např. jednatele), existuje-li taková osoba splňující požadavky na provozování živnosti. Teprve není-li nikdo takový, může právnická osoba šáhnout i mimo tyto řady a ustanovit do funkce odpovědného zástupce někoho jiného.
(C) Zahraniční právnická osoba je povina ustanovit jako odpovědného zástupce pro své živnosti vedoucího organizční složky, splňuje-li podmínky pro výkon funkce. Teprve není-li tomu tak, může ustanovit do této funkce někoho jiného.
Odpovědný zástupce nesmí být členem dozorčí rady ani jiného kontrolního orgánu právnické osoby.
Právní postavení odpovědného zástupce
Právní úprava postavení "odpovědného zástupce" v živnostenském zákoně se nevztahuje na celý právní režim živnostenského podnikání, nýbrž jen na tu jeho část, která se týká vztahů mezi subjekty živnostenského podnikání a živnostenskými úřady, souvisejících s oprávněním k živnostenskému podnikání. Pokud jde o práva a povinnosti odpovědného zástupce, ty jsou živnostenským zákonem určeny poměrně úzce, rámcově a vyplývají především z jeho ustanovení § 11.
Pojem "odpovědný zástupce" signalizuje jeho odpovědnost, kterou citované ustanovení vztahuje k "řádnému provozu živnosti" a "dodržování živnostenskoprávních předpisů". Tímto ustanovením se přitom nevymezuje odpovědnost ve smyslu jejího obvyklého chápání, tj. povinnost subjektu nést následky svého protiprávního jednání, nýbrž jde o odpovědnost v tzv. pozitivním slova smyslu, tj. o povinnost příslušného subjektu dbát na řádné zabezpečení toho, za co odpovídá. S tím jsou současně spojena práva odpovědného zástupce uplatňovat svůj vliv na řešení předmětných otázek.
Zaměření práv a povinností
Povaha předmětných práv a povinností odpovědného zástupce je výhradně určována povahou veřejnoprávního vztahu odpovědného zástupce a živnostenského úřadu. Konkrétní realizace těchto práv a povinností pak přichází v úvahu ve dvou směrech, a to:
- navenek od podnikatelského subjektu - takto se práva a povinnosti odpovědného zástupce projevují v povinnosti vystupovat za příslušného podnikatele, a to jak u fyzické, tak u právnické osoby, ve vztahu k živnostenskému úřadu, případně k jinému orgánu veřejné moci (k různým kontrolním a inspekčním orgánům) jako garant odborné stránky provozování živnosti a dodržování živnostenskoprávních předpisů,
- uvnitř podnikatelského subjektu - tady se práva a povinnosti odpovědného zástupce projevují v povinnosti dbát na požadovaný řádný provoz živnosti a dodržování živnostenskoprávních předpisů v konkrétních podmínkách vlastní podnikatelské činnosti a dále v oprávněních odpovědného zástupce, umožňujících mu uplatňovat v tomto směru příslušný vliv.
Konkrétní obsah práv a povinností odpovědného zástupce se v jejich celkovém pojetí odvozuje zejména z povahy konkrétní živnosti. Právem a současně povinností odpovědného zástupce je účastnit se provozu živnosti, a to v takovém rozsahu, aby svou účastí v něm odpovídající provoz živnosti zabezpečil. Rozsah takové účasti je vždy závislý nejen na povaze živnosti, ale i na podmínkách jejího provozování, např. s přihlédnutím k organizaci práce, kvalifikaci pracovníků apod.
Odborná funkce
Povaha odpovědného zástupce signalizuje, že jde o výrazně odbornou funkci s příslušnými řídícími, kontrolními, iniciativními a poradními pravomocemi, přičemž rozsahu a zaměření těchto povinností musí odpovídat oprávnění odpovědného zástupce umožňující plnění předmětných povinností. Odpovědný zástupce je z titulu své funkce povinen a současně oprávněn nejen usměrňovat činnost pracovníků podnikatele, ale i upozorňovat řídící orgány podnikatelského subjektu na zjištěné nedostatky, jakož i navrhovat a činit příslušná opatření k jejich odstranění. Konkrétně se v povinnostech odpovědného zástupce v podstatě kumulují činnosti odpovídající obvyklým funkcím technického náměstka, výrobního náměstka (v otázkách odbornosti vlastní výroby), právníka specialisty, bezpečnostního technika a osoby v určitém rozsahu zmocněné k jednání s příslušnými orgány. Osoba, která zastává funkci odpovědného zástupce, přitom však může v případě jinak pojatého zařazení u podnikatele plnit i jiné dohodnuté povinnosti.
Rozsah odpovědnosti odpovědného zástupce
Postavení odpovědného zástupce je koncipováno tak, že přímé porušení jím garantovaných povinností u podnikatele nemá zpravidla za následek jeho postih, nýbrž subjektem postihu je obvykle podnikatel jako takový (fyzická či právnická osoba), který je nositelem živnostenského oprávnění.
Z takto koncipovaného "odpovědnostního postavení" odpovědného zástupce vyplývá význam úpravy odpovědnosti, resp. povinnosti k náhradě škody odpovědného zástupce ve vztahu k podnikateli pro případy, kdy v důsledku porušení povinností, jejichž dodržování odpovědný zástupce svým postavením garantuje a příslušný živnostenský úřad, popř. jiný orgán veřejné moci, sankcionuje . Tuto otázku však již živnostenský zákon neřeší, neboť přesahuje tzv. veřejnoprávní složku právního režimu vztahů při živnostenském podnikání.
Konkrétní řešení povinností odpovědného zástupce k náhradě škody podnikatele je závislé na tom, jaký konkrétní právní vztah existuje mezi podnikatelem a odpovědným zástupcem.
Vlastní veřejnoprávní odpovědnost má odpovědná zástupce tam, kde to živnostenský zákon výslovně stanoví. Okruh těchto povinností není ovšem příliš široký. Jejich příkladem může být ustanovení § 11 odst.1 ŽZ (odpovědný zástupce se musí zúčastňovat provozování živnosti v potřebném rozsahu). Dále je možno zmínit povinnost odpovědného zástupce dle § 31 odst. 6 ŽZ prokázat pracovníkům živnostenského úřadu totožnost. Živnostenský úřad může uložit odpovědnému zástupci za porušení povinností, vyplývajících pro něj z živnostenského zákona, pokutu až do výše 50 000,-Kč (§ 65 odst.4 ŽZ).
Ohlašování změn a sankce
Ustanovení odpovědného zástupce, nebo změnu v jeho osobě, je podnikatel povinen oznámit svému živnostenskému úřadu nejpozději do 15 dnů od provedení této změny.
U ohlašovacích živností se odpovědný zástupce ujímá své funkce již dnem svého jmenování, nezávisle na oznámení živnostenskému úřadu. U koncesovaných živností se změna projeví až schválením odpovědného zástupce živnostenským úřadem.
Za neustanovení, nebo neoznámení změny ve funkci odpovědného zástupce, může živnostenský úřad udělit podnikateli pokutu ve výši až 100 000 Kč.